Czym jest WordPress – jak zacząć z niego korzystać?

12 lipca 2023

Czym jest WordPress - jak zacząć z niego korzystać?

Jednym z najpopularniejszych systemów zarządzania treścią jest WordPress. Strony internetowe zbudowane w oparciu o ten CMS, mogą być edytowane i dostosowywane do potrzeb użytkowników. Wszystko za sprawą wtyczek, dzięki którym włączamy poszczególne opcje. Możliwe jest zatem wstawianie lub usuwanie tabel, podstron, tekstu, grafiki i multimediów za sprawą kilku kliknięć. Czy warto zatem wybrać WordPress? 

WordPress w liczbach – co warto wiedzieć?

Historia WordPressa sięga 2002 roku. 18-letni wówczas Matt Mullenweg założył osobistego bloga na platformie Michela Valdrigha o nazwie b2/cafelog, gdzie publikował swoje wakacyjne fotografie. Wkrótce jednak założyciel platformy zdecydował o jej zamknięciu, co zmotywowało Matta Mullenwega do stworzenia własnej, korzystając z kodu platformy b2/cafelog. Do współpracy z nim dołączył kolega Mike Little. Chwilę później projektem zainteresował się sam Michel Valdrighi. 

Tak też w 2003 roku powstała pierwsza wersja WordPressa pod numerem 0.70. W przeciągu kilkunastu lat projekt przerodził się w jeden z najpopularniejszych na świecie systemów CMS, cieszący się ogromnymi możliwościami. 

Obecnie szacuje się, że około 40% wszystkich witryn na świecie jest opartych właśnie na systemie WordPress. Obserwuje się stały wzrost popularności tego systemu CMS wśród posiadaczy stron internetowych. Łatwość obsługi WordPressa zdecydowanie zachęca – zwłaszcza tych, którzy stawiają pierwsze kroki w obsłudze stron internetowych. 

Czy WordPress jest darmowy?

Czy WordPress jest darmowy?

Założyciele WordPressa są zwolennikami działaniem na zasadach tzw. open source, dlatego też WordPress jest bezpłatny. Jednak, czy WP jest całkowicie darmowy? Chcąc pobrać i zainstalować ten system CMS nie trzeba ponosić opłat, ale niektóre modyfikacje, dodatkowe wtyczki, narzędzia, jak również wybór chronionego i bezpiecznego hostingu będą wymagały opłat. 

Oczywiście, można zdecydować się na budżetowe rozwiązania, np. bezpłatny hosting internetowy, chociaż takie decyzje wiążą się z różnymi konsekwencjami w postaci działań hakerów i braku profesjonalnej ochrony danych. 

Jak korzystać z systemu WordPress?

Przede wszystkim warto odpowiedzieć na pytanie, jakiego rodzaju strony internetowe stworzymy za pomocą systemu WordPress? Będą to:

  • Blogi – to doskonałe rozwiązanie, by publikować relacje, wspomnienia i zapiski. WordPress świetnie sprawdza się, by sprawnie dodawać otagowane wpisy z grafiką. 
  • Sklepy internetowe – system WordPress cieszy się ogromną popularnością wśród użytkowników zakładających sklepy internetowe. Wszystko za sprawą dostępnych funkcjonalności i niezwykle popularnej wtyczki WooCommerce, dzięki której można sprawnie obsługiwać zamówienia i zarządzać procesem płatności. 
  • Platformy do e-learningu – to przystępne rozwiązanie dla osób prowadzących szkolenia w formie webinarów, publikujących materiały edukacyjne pod postacią grafiki i wideo. 
  • Strony dla firm – w tej przestrzeni zaprezentujemy swój biznes i przedstawimy ofertę, tworząc wiele podstron opisujących profil działalności i zakres świadczonych usług. 

Jak stworzyć swoją stronę na WordPressie? Można przedstawić ten proces w kilku etapach. Pierwszym jest wybór odpowiedniej domeny. Co to jest domena? To nic innego, jak nazwa strony internetowej, wpisywana w pasku adresu przez internautów. Kolejnym krokiem jest wybór hostingu dla strony na WordPressie, czyli miejsca, w którym będą przechowywane pliki strony. Wybór bezpiecznego rozwiązania jest bardzo ważny, by zapewnić wszystkim danym najlepszą ochronę przed atakami hakerów. Ostatnim etapem jest instalacja systemu CMS WordPress. 

Jakie są różnice pomiędzy WordPress.com i WordPress.org?

W przypadku WordPress.org hosting strony to kwestia, którą musi zająć się jej założyciel, natomiast właściciele stron budowanych w oparciu o WordPress.com korzystają z hostowania stron przez WP. 

Pierwsze rozwiązanie doskonale sprawdza się w sytuacji, gdy zakładamy bloga na własny użytek i chcemy publikować na nim rozmaite treści, korzystając z bezpłatnych funkcjonalności i podstawowych narzędzi tego systemu CMS. Jeśli natomiast interesuje nas bardziej zaawansowany tryb stawiania stron internetowych, warto wybrać WordPress.org, który zyskuje bardzo dużą popularność w projektach komercyjnych. 

W przypadku WordPress.org założyciel musi posiadać jednak serwer i domenę – dopiero wówczas możliwa jest instalacja systemu CMS. Ważny jest także wybór hostingu, który zabezpieczy przechowywane pliki. Należy także zdecydować się na domenę – powinna cechować się wysoką jakością z marketingowego punktu widzenia, by odwiedzający łatwo ją zapamiętali i wiązali z nią pozytywne skojarzenia. Wybór domeny jest istotnym krokiem, by wyróżnić stronę spośród innych stron o podobnej tematyce.

Wady i zalety WordPressa

Wady i zalety WordPressa

Jeśli zastanawiamy się nad tym, czy skorzystać z tego systemu zarządzania treścią, warto przeanalizować najważniejsze wady i zalety WordPressa. 

Zalety platformy WP:

  • Intuicyjny i łatwy w obsłudze,
  • Duża ilość przydatnych wtyczek,
  • Wybór szablonów,
  • Możliwość rozbudowy w system sklepowy, e-learningowy, itp.

Wady WordPressa:

  • Duży wybór zbliżonych do siebie wtyczek,
  • Niska wydajność po zastosowaniu wielu wtyczek,
  • Utrudnione formatowanie grafiki,
  • Luki w zabezpieczeniach.

Dodatkowo, chociaż WordPress funkcjonuje w ramach tzw. open source, należy liczyć się z faktem opłat w sytuacji, w której chcemy nieco rozbudować swoją stronę, korzystając z innych szablonów i dodatkowych wtyczek. Ważne jest również, by mieć choćby podstawowe pojęcie o PHP i HTML, ponieważ zaawansowane modyfikacje mogą wymagać od nas podjęcia odpowiednich działań.

Bezpieczeństwo stron na WordPressie

Ten niezwykle popularny CMS jest nie tylko obiektem zainteresowania założycieli witryn, ale również samych hakerów. Dlatego też luki w zabezpieczeniach mogą być dużym problemem, gdy zależy nam na stworzeniu profesjonalnej strony firmowej. Ważne, by pilnować aktualizacji WordPressa, jeśli tylko taka zostanie udostępniona. Każda aktualizacja jest odpowiedzią polityki bezpieczeństwa na nowopowstałe zagrożenia cyberbezpieczeństwa. Zdarza się, że hakerzy poprzez przestarzałe wtyczki dodają na stronę złośliwe oprogramowanie.

Decydując się na stworzenie swojej witryny warto przestrzegać kilku zasad, które mogą nas uchronić przed zagrożeniami. Warto zrezygnować ze zbędnych wtyczek i motywów, należy pamiętać o aktualizacji WordPressa oraz wszystkich wtyczek. Dobrym pomysłem jest także doinstalowanie wtyczki dwuetapowej weryfikacji i uruchomienie certyfikatu SSL. 

Jeśli nie mamy wiedzy w tym obszarze należy zlecić to specjalistom, ponieważ tylko wtedy zabezpieczymy swoją witrynę przed kradzieżą danych i złośliwym oprogramowaniem. Jeśli zakładamy stronę firmową lub sklep internetowy, nie powinniśmy pomijać tak istotnej kwestii, jaką jest bezpieczeństwo.